neděle 18. prosince 2011

18.prosinec

Dnešní přání je vytvořené metodou iris folding.Napřed si připravíte šablonu (obrázek dole), přání (přeložené na třetiny, do prostřední třetiny vyřízněte trojúhelník stejné velikosti jako šablona) a proužky papíru široké cca 3 cm a přeložené napůl.
Návod s fotopostupem tady: http://www.brydova.cz/techniky/7-techniky/389-velikonocni-iris-folding- , jenom neděláte velikonoční vejce, ale vánoční stromeček :-).

Zde je použitá šablona:Krásnou (poslední) adventní neděli.

17.prosinec

Dnešní přání jsou koláže vytvořené ze zbytků různých starých pokreslených papírů. Zapojit se mohou i děti - tvary jim buď vystříhejte dopředu a ony budou jen lepi nebo mohou i samy stříhat. Nic není potřeba předkreslovat, "kreslí" se rovnou nůžkama.


16.prosinec

Jednoduché přáníčko se skládaným stromečkem, dle těchto stránek : http://wegrowbyourdreams.blogspot.com/2007/11/3d-christmas-tree-with-tutorial.html

čtvrtek 15. prosince 2011

15.prosinec

Dnešní přání je ve stylu pop-up. Tímto způsobem lze udělat i přímo umělecká díla, ale naše přání bude na zhotovení velmi jednoduché.

Potřebovala jsem barevnou čtvrtku, bílou čtvrtku (u té jsme z každé strany odstřihli cca 1 cm), pravítko, tužku, lepidlo, řezací nůž, něco na dozdobení.

Barevnou i bílou čtvrtku přehneme na půl. Na bílou čtvrtku na budoucí zadní stranu si rozkreslíme čáry (kolmé k přehybu, který zároveň tvoří střed čar) - dvě spodní jsou nejdelší a stejně dlouhé, nad nimi je jedna střední čára a nad ní čára nejkratší. Nad tou si ještě můžete namalovat mašličku. Čáry prořízneme řezacím nožem, mašličku vystřihneme.

Jednotlivé balíčky vytlačíme směrem dovnitř, pomohlo mi, když jsem si předtím místa ohybu naznačila příborovým nožem, lépe se to potom ohýbalo a papír okolo se nekrčil. Dozdobíme dle libosti a vlepíme do barevné čtvrtky.


Kdo by chtěl zkusit další přání, tady jsou postupy krok za krokem - v angličtině, ale díky obrázkům snadno pochopitelné.

14.prosinec

Kdo si včera udělal zásobu sněhových vloček z papíru, má na dnešek vystaráno. Slovní komentář asi není potřeba, z fotky je jasné, jak je dnešní přání uděláno.

středa 14. prosince 2011

13.prosinec

I když je půlka prosinec, sníh pořád nikde (nepočítám těch pár vloček, které spadly a hned roztály). Tak jsme aspoň dělali sněhová přáníčka. Určitě si každý vzpomene, jak se na základce stříhaly vločky z papíru. Kdo nechce vymýšlet vlastní vzory, může se inspirovat třeba tady.

Vloček si nastříhejte více a z různě barevných papírů, ještě se pro ně najde využití.

Pro dnešní přání kromě papírových vloček budete potřebovat další ne příliš silný bílý papír a voskovky. Vločku dáte pod bílý papír a na plocho přes papír přejíždíte voskovkou. My jsme ještě vystřiženou vločku podlepili barevným papírem a nalepili na přáníčko.


Přání s různým stupněm pomoci zvládnou i předškoláci. Jáchymovi se příliš nedařily vločky - měl problém přestřihnout na několikrát poskládaný papír (občas to šlo fakt ztuha), takže vločky jsem nastříhala já. Zbytek už zvládl sám.

pondělí 12. prosince 2011

12.prosinec

A opět něco jednoduchého a elegantního. Budete potřebovat tvrdý papír velikosti přání, tvrdý papír v odlišné barvě (z toho uděláte hvězdu), bavlnku, nůžky a lepidlo.

Na bílý papír nastřihnete v dolní straně krátké zářezy, v horní straně uprostřed jeden zářez. Poté se omotává bavlnka, způsob omotávání je patrný z obrázku, na zadní straně volné konce zavážeme. Z barevného papíru vystřihneme hvězdu a nalepíme. Po ukázce zvládnou přání i předškoláci.


Varianta - v papíru nedělejte zářezy, ale uprostřed propíchněte dírky, tak aby tvořily obrys stromečku a bavlnkou potom "stromeček" vyšijte. Jáchym asi před 14 dny s babičkou přišíval knoflíky, takže tohle by ho asi taky bavilo.

neděle 11. prosince 2011

11.prosinec

Dnešní přání je jednoduché a elegantní - to, co ho dělá pěkným uvidíte, když na obrázek kliknete, pak je aspoň trochu vidět detail :-o. Je inspirované těmito stránkami, kde se dá stáhnout i předloha. Vypichování připínáčkem zkoušel i Jáchym, i když ještě nezvládá dodržet zhruba stejnou vzdálenost mezi jednotlivými vpichy.


Krásnou třetí adventní neděli.

sobota 10. prosince 2011

10.prosinec

ORIGAMI - jedno období Jáchymova největší zábava. Skládal denně, i ve školce (kde tím udivoval učitelky) a podle nákresu zvládne i dost obtížné kousky. Teď už tím není tak "posedlý", nicméně skládá rád a proto nemůže chybět origami přání.

Jáchymek si poskládal Santu - podle knihy Nápadité origami .


A já zkusila stromeček :

Obě skládanky jsou poměrně jednoduché, takže je zvládnou i začátečníci.


čtvrtek 8. prosince 2011

9.prosinec

Dnešní přání je velmi jednoduché, ale mně se líbí.

Ve starém (a přečteném) časopise najdeme stránku, kde převažuje modrá barva. Tohle byl původně obrázek lovícího vorvaně. Vystřihneme si devět čtverců a libovolně je nalepíme na tvrdý papír. Na některé modré čtverce nalepíme papírové vločky. Můžete volit jiný rozměr (např. 3x4 čtverce), jiný motiv, jinou barvu.

8.prosinec

Dnešní přání je vcelku jednoduché a využijete na něj i dílka svých dětí.

Namalujete si šablonu (nebo stáhnete nějakou vánoční šablonu z netu - jako jsem to udělala já) a vystříháte příslušné otvory. Podlepíte dílkem vašeho dítěte (Beatka roztírala barvy houbičkou po papíře) a dozadu nalepíte další bílý papír. Případně pracujete z papírem přehnutým na půl a po vložení barevného slepíte. Pokud chcete přání přeložené, aby se dovnitř dal psát text, začněte s papírem rozděleným na třetiny a motiv stříhejte do střední třetiny.

středa 7. prosince 2011

7.prosinec

Obrázky ve stylu pozitiv/negativ se mi docela líbí. A když jsem na internetu našla návod i se šablonou ( http://www.unikatissima.de/e/?p=3071 ), bylo jasno. Tomu mému sněhuláčkovi ještě chybí šála.


V podobném duchu by jistě šel udělat i stromeček, ozdoba, zvonek nebo hvězda.

úterý 6. prosince 2011

6.prosinec

Dnešní tvoření bude časově náročnější (papír dlouho schne), ale do Vánoc času dost :-).

Přání z RUČNÍHO PAPÍRU
Nejdříve k výrobě ručního papíru - budete potřebovat zbytky papíru (odstřižky, pokreslené a popsané papíry, reklamní dopisy... na probarvení papíru se dobře hodí odstřižky barevných papírů), mísu, mixér, vodu, trochu lepidla Herkules, něco na zdobení (není nutné), rámeček, váleček, spoustu starých novin nebo savé látky, vlhčené ubrousky.

Den před tvořením si nachystejte materiál na výrobu papíroviny - toho se rády zhostí děti. Papír natrhejte na menší kousky a zalijte vodou. Pokud chcete dělat papír barevný, přidejte natrhané kousky barevného papíru. Nechte ideálně přes noc máčet (ale tento krok jde i přeskočit, nechala jsem máčet třeba jen hodinu). Rozmočený papír promněte rukama (základní rozmělnění). Poté ho po částech (pozor na zadření motoru mixéru) a s přídavkem vody rozmixujte - doba mixování a otáčky určují hrubost papíroviny, pokud v hmotě zůstanou nerozmixované kousky, vůbec to nevadí. Do vzniklé papíroviny jsem přidala od oka trochu lepidla Herkules.

Ještě budete potřebovat rámeček - ten můj je takový provizorní - dřevěný rámeček z IKEI a na něm natažená stará silonka.


A můžete se pustit do díla. Na pracovní plochu (chráněnou - vody bude dost) dejte noviny nebo třeba starý ručník. Na rámeček naberte papírovinu - "profíci" nabírají přímo v nádobě, já to na rámeček nabrala lžící a lehce srovnala - je potřeba souvislá vrstva, množství je potřeba odhadnou, bude-li hmoty málo, budou v papíru díry a bude se trhat, když jí bude moc, papír bude silnější. Okraje srovnejte nebo nechte tak, budou pěkně střapaté.
Pokud chcete, nyní je čas na ozdobení papíru - nastrouhaná voskovka, koření, vylisované kytky nebo listy, kousky papíru (na červeném přání jsou zalisované písmena a čísla vystřižená z novin), nastříhané kousky nití... Po ozdobení přiložíme na hmotu vlhčený ubrousek a celé to překlopíme na nachystanou pracovní plochu. Hadrem vymačkáme přes síťovinu přebytečnou vodu, tím se nám zároveň papír uvolní od síta. Odstraníme síto, přiložíme další vlhčený ubrousek, vrstvu novin nebo starý ručník a důkladně přejedeme válečkem.
A je tu první, zatím mokrý papír. Nechávám schnout volně na tom vlhčeném ubrousku, lze dát i na radiátor (rychleji schne, víc se zkroutí). Po úplném uschnutí je papír zkroucený - můžete jej buď dát vylisovat mezi těžké knihy nebo přežehlit.

Zbylou papírovinu můžete namačkat (vmačkávejte opravdu důkladně, ať nezůstávají vzduchové bubliny) do formiček, po zaschnutí vznikne dostatečně tvrdá a zároveň lehoučká ozdoba.

S mou dopomocí zvládl vyrobit aršík ručního papíru i Jáchym, Beatka se podílela (zato s nadšením) jen na trhání papíru.


pondělí 5. prosince 2011

5.prosinec

Dneska opět RECYKLOVANÉ PŘÁNÍ a děti se zapojí.

Nejprve si vezmeme nějaké staré časopisy a najdeme stránky, kde je převážně text. Nastříháme na malé kousky a dítě necháme nalepit různě přes sebe na papír. Po zaschnutí z druhé strany nakreslíme obrys sněhuláka (nebo čeho chcete) a vystřihneme. Ze zbytku vystřihneme "zem" a děrovačkou uděláme vločky. Nalepíme na modrou čtvrtku. Já jsem ještě přidala novinový rámeček.


U stromečků jsme pro změnu našli v časopise obrázky, kde bylo hodně zelené barvy (Jáchym chce své přáníčko donést paní učitelce ve školce - nevím, jestli by ji potěšilo, kdyby věděla, že je z krajty zelené :-o). Další postup je podobný. Dozdobili jsme kulatými nálepkami a nálepkou ve tvaru hvězdy, rámeček je udělaný z nějaké ozdobné izolepy, kterou jsem kdysi v nějakém pomatení smyslů koupila (balení 6ti ozdobných izolep za 29,- - no nekup to).

Jáchymkovo přání (akorát odmítl stromeček vystřihnout, takže tady jsem pomohla):

Moje a Beatčino (Beatka nalepila zelené papírky a jednu ozdobu, další ozdoby už lepit odmítla):


sobota 3. prosince 2011

4.prosinec

Dnešní přání není pro děti, i když některé by možná bavilo ohýbat vyříznuté špičky.

Vzorem mi byla tahle šablona náhodně nalezená v nějakém zahraničním e-shopu. Já si ji teda nekoupila, ale stáhla jsem si obrázek, vytiskla, přiložila na zelený papír a odlamovacím nožíkem prořezávala. Poté jsem prořezy ohla, vystřihla tvar stromečku, nalepila na červený papír a opět vystřihla tvar stromečku.


Výsledné přání tady na fotce ještě není úplně dozdobené, ale moc už toho přidávat nebudu, ať to není přeplácané.


Krásnou druhou adventní neděli.

3.prosinec

Dnešní přání je dílem Beatky - tedy ČMÁRANÉ PŘÁNÍ. To znamená, že se dá vytvořit klidně s 18ti měsíčním batolátkem :-o (ještě stále jsme ve stadiu čmáranic a asi ještě dlouho budeme).

Nejdříve pro dítě vytvoříme šablony z kartonu (opět moje oblíbené krabice). Já jsem zvolila jednoduché výřezy.


Šablonu přiložíme na papír, pro jistotu obojí přilepíme, aby se to dítku během tvoření neposunulo a dáme malířské náčiní - v našem případě fixy, ale šly by použít i pastelky nebo barvy. Já jsem Beatce nabídla vždy 3-4 barvy, v případě stromečku 3 odstíny zelené. Poté, co se dítko vyřádí, sejmeme šablonu a tramtararáá - na světě je obrázek. Maminka dodělá detaily a přání je na světě.
Na nápad mě přivedla paní učitelka ve školce, když mi doporučila, aby doma Beatka kreslila do šablony. Proč by měla jen tak naprázdno čmárat kolečko, když to lze využít, že ?

Starší děti mohou ozdoby dělat pruhované, nebo vytvářet opakující se vzory nebo jen pěkně vybarvit. Jak kdo chce.

čtvrtek 1. prosince 2011

2.prosinec

BAREVNÉ PŘÁNÍ S OTISKEM

Na dnešním přání se budou moci podílet i děti.

Vybereme nějaké jejich "abstraktní" výtvory a rozstříháme je na potřebné rozměry. My jsme použili papíry vytvořené už dříve pomocí mramorování pěnou na holení - u nás velmi oblíbená aktivita. Beatka s Jáchymem jsou schopní tvořit, dokud nedojde pěna nebo barvy.

Z pěny moosgumi nebo brambory vyrobíme razítko, případně lze použít razítko koupené. Na talířek dáme hustější barvu, razítko do ní namočíme a otiskneme. Většinou první otisk je příliš sytý a rozplývá se, proto ho otiskneme bokem na "šmírák" a až druhý otisk dáme na přání.

Po zaschnutí můžeme celé přání orámovat jednobarevným papírem.

1.prosinec

Děti si dnes z adventního kalendáře vylovily první dobroty a já se rozhodla, že i tady na blogu udělám takový adventní kalendář.

Na každý den připravím (teda možná) výrobu jednoho typu přáníčka. U něčeho se zapojí i děti, něco bude tvorba spíše pro ty starší.

A dneska začínáme - PŘÁNÍ S VYTLAČENÝM RELIÉFEM.

Nejdříve bude potřeba připravit si šablony. Šablony vyrábím z tenčího kartonu (třeba krabice od rýže, sušeného mléka, pizzy :-o). Na ten si nakreslíme zvolený motiv - buď vlastní nebo obrázek stažený z netu - a vystříháme. Tak a nejnáročnější část máme za sebou.

Na zvolenou šablonu si položíme papír (čím tenčí papír, tím snadněji se vám při vytlačování natrhne, čím silnější papír, tím více se nadřete, ale obrázek bude plastičtější). Vezmeme štětec a koncem (tím druhým, než kterým se maluje) přejíždíme po papíře a snažíme se ho ve výřezech zatlačit dolů. Zvlášť pečlivě postupujeme na místech přechodu mezi vystřiženou a nevystřiženou částí šablony. Je taky dobré předtím přejet přes papír nehtem, ať se obrázek předem naznačí. Po vytlačení celého motivu papír ze šablony sejmeme, z strany, kde jsme pracovali, je obrázek vtlačený, pokud papír otočíme, obrázek plasticky vystupuje vzhůru. Přání dále dozdobíme dle libosti.


Šablony jsem u nás vyráběla já, některé obrázky pak vytlačoval Jáchym - pomohlo, když jsem mu šablonu i s papírem přilepila isolepou ke stolu a lépe se mu dělalo se papírem střední tloušťky.

PS - Koukám, že fotky nic moc :-(, na bílomodrém přání je sněhulák, na žlutohnědém ozdoba a zvonek. V reále vypadají pěkně.